top of page

Mennyibe is kerül velünk hajózni?

Nos, ez egy megkerülhetetlen kérdés.

A rövid válasz erre a kérdésre, hogy nagyon olcsó.

A bővebb pedig, hogy az attól függ!

Rebeka fedélzetén 10 fekvőhely van (lásd a főmenüből a "RÓLUNK">>>"REBEKA ADATLAPJA" menüpont alatt!), legfeljebb ennyien lehetnek a hajón, a létszámba beleértve a kapitányt is. Ez azt jelenti, hogy 9-en szállhatnak a hajóra velünk, a 10. személy mindig Déneskapitány vagy Gézakapitány. Általában 6-8 ember számára komfortos a hajózás (3db kétszemélyes kabin van a hajón, a többiek a szalonból kialakítható közös "hálóteremben" alhatnak, általában a kapitány társaságában). De persze semmi akadálya, hogy teljesen tele legyen a hajó (ilyenkor a szalon 4 személyes lesz!).

A költségek mindig a leány- és legénység tagjai között oszlanak meg.

 

A hajózás költségei két részből tevődnek össze.

 

Az egyik a hozzájárulás a hajó fenntartásához.

Ez a költségrész az egész hajóra vonatkozik, mindig annyi felé oszlik, ahányan részt vesznek a túrán.
Ez az összeg egységesen 1700 euro egy hétre. Ha egy hétnél hosszabb időre veszed igénybe a hajót, jelentős kedvezményt biztosítunk, például
tíz napra csak 2000 euro a hozzájárulás.

A kapitány tiszteletdíja a fenntartási hozzájárulásban benne van, azonban az út időtartama alatt a teljes ellátásának (és az esetleges utaztatásának) költsége is a résztvevők között oszlik meg.

Vannak különleges túráink is, az úgynevezett Grand Tour-ok, melyek általában több hetes hajózások, távolabbi célok felé. Ezekhez akár úgy is csatlakozhattok, hogy csak egy-egy szakaszra, de akár a teljes távra is benevezhettek. A Grand Tour-okon a feltételek is különlegesek: a hajón való tartózkodás időtartamától függetlenül a "hajójegy" (a fenntartáshoz való hozzájárulás) személyenként 250 euro, és persze (időarányosan) állni kell a az élelmezés, a hajózás általános költségeit, valamint természetesen a hajóhoz való eljutás és a hazautazás költségét.

A másik költségrész tartalmazza a kiutazás, az élelmezés, valamint a hajózás általános költségeit.

Ezek egy része már függ a résztvevők számától (pl. az élelmezés), a résztvevők igényeitől (pl. kikötői díjak), a kiutazáshoz igénybevett közlekedési eszközöktől (pl. utazási költségek) is. Figyelem, ez a költségrész nagy mértékben függ az igényeitektől és a tényleges útitervtől is! Ha már van elképzelésed arról, merre szeretnél hajózni, keress minket, hogy pontosabb becslést készíthess a költségekről!

 

A hajóval kapcsolatos egyéb költségek (előre látható árak!):

Kikötői díj marinában: 60-100 euró/hajó/éjszaka (Horvátországban magasabb, Montenegroban, Görögországban, sőt Olaszországban is általában alacsonyabb, de persze a népszerű túracélpontok kikötőiben ezekben az országokban is bele lehet szaladni nagyon magas árakba!).

Kikötői díj városban: 20-60 euró/hajó/éjszaka.

A szabad horgonyzás általában díjtalan.

Várható üzemanyag költség: 50-80 euró/hajó/hét, de ez nagyon függ a hajózás körülményeitől (megtett út, szélviszonyok, stb.).

Tranzit log (tengerhasználat) díja: 45 euró/hét

Az ellátás kétféleképpen oldható meg:

A hajón komplett konyha van berendezve, edényekkel és étkészlettel, így lehet a hajón főzni. Az élelmiszerek ára a világban manapság már nem nagyon különbözik a mieinktől, de olykor még kedvezőbb árakat is találhatunk (például a sör!). Egy hétre az élelmiszerekre, igényektől függően kb. 40-80 eurót lehet számolni fejenként.

Másik megoldás, hogy éttermeket keresünk. A kikötőkben mindenütt lehet ilyeneket találni, ezért az ellátás így is megoldható, de ebben az esetben mindenképp jóval magasabb lesz a költség a hajón főzős változatnál (legkevesebb 100-150 euro/fő).

Az utazással kapcsolatos költségek:

Montenegroba, ha autóval utazol, a legrövidebb út Bosznia-Hercegovinán keresztül vezet, nagyjából 850km, mintegy 13 órányi utazás. Boszniában olcsó az üzemanyag, így ez a legolcsóbb változat is. Lehet Szerbia felé is menni, most már Budapesttől egészen Čačak-ig lehet autópályán menni, ám arra hosszabb, ráadásul a forgalom is erősebb, a 950km-t kb. 14 óra alatt lehet teljesíteni. Autóval lehet Horvátországon át is menni, arra mintegy 300km-rel hosszabb az út, és bár a kétharmada autópálya, semmivel sem érsz le hamarabb, mint a szerbiai változattal (14 óra). Az ára viszont jóval magasabb, nem csak a többlet (és drágább!) üzemanyag miatt, de ráadásul a horvát autópályadíj is meglehetősen borsos (egy személyautóra Goričan-Čarapine/Ploče oda-vissza 530 kuna!).

Montenegroba korábban lehetett közvetlen vonattal is utazni, de sajnos ez az utazási mód egyenlőre (a hírek szerint hosszú időre) szünetel, a (Budapest-) Kelebia-Belgrád vasútvonal átépítése miatt. Belgrád és Bar között ugyanakkor van vonatközlekedés, de egyrészt Belgrádig el kell jutni valahogy és vonatjegyet csak Belgrádban vagy Bar-ban lehet váltani. A vonatjegy ára 42 euró oda-vissza, a nappali vonaton a helyjegy 3 euro, az éjszakai vonaton a couchette jegy kb. 6 euró (6 fekvőhelyes fülke), a hálókocsi jegy kb. 15 euró (3 fekvőhelyes fülke), egy irányban (2018-as árak). (Az aktuális menetrendeket legcélszerűbb a www.db.de internetes oldalon tanulmányozni, árakat a www.elvira.hu és a www.zeleznicesrbije.com oldalakon lehet vadászni!)

Montenegroba lehet repülni is, Budapestről, Belgrádból, Bécsből, Pozsonyból vannak járatok Podgoricába vagy Tivatba, ahonnan legcélszerűbb autóbusszal eljutni Bar-ba.

Amikor Rebekával valamelyik másik országban szeretnél randevúzni (tipikusan a Grand Tourok során), akkor az utazási költség sokféleképpen alakulhat. Általában célszerű ilyenkor repülni egy "közeli" városba (a fapados járatok olykor csábítóan alacsony árúak, jellegzetesen a szezon elején és a végén), és azután valamilyen helyi közlekedési eszközzel megközelíteni a hajót. Érdemes több útvonal variációt is átszámolni, biztos találsz kedvező árú utazást!

bottom of page