top of page

Hajózás a Rebekával

 

Behajózás: a hajón 10 ember számára van fekvőhely: az orr-rész alatt egy, a tat-rész alatt két, egyenként kétszemélyes kajüt található, a hajó középső részén, a szalonban kihajtható emeletes ágyakon négyen alhatnak.

Ebből egy hely a kapitányé: általában a szalonban a bal oldali (a kormányos asztal mellett) ágyak közül a felső, vagy, ha nincsen telt ház, akkor a jobb oldali (a konyha melletti) kabin.

Vitorlázás: ha benne vagytok, a hajózás teljes időtartama alatt azt játsszuk, hogy igazi tengerészek vagyunk! Két-, esetleg három fős „őrségekbe” osztjuk a leány- és legénységet, mely őrségek forgószínpad-szerűen kétféle szolgálatot adhatnak: a „napos” (napi váltásban, amolyan konyha szolgálat) és a „kormányos” (2 órás váltásban). Ha csak 2-3 őrséget tudunk kiállítani, akkor a naposok a kormányhoz is hozzájutnak, ha 4-5 őrség áll fel, akkor a naposok „függetlenítettek” lesznek.

Mit is jelent ez a gyakorlatban?

Az éppen napos szolgálatban lévő őrség gondoskodik arról, hogy az adott napon legyen reggeli-ebéd-vacsora, rendet tart a konyhában és a hűtőben(!) szervezi, vagy le is bonyolítja a szükséges élelem beszrzéseket.

Az éppen kormányos szolgálatban lévő őrség gondoskodik a hajó irányításáról (a kapitány navigációs- és technikai utasításai alapján), figyeli a hajón és a környezetében zajló eseményeket.

A szolgálatbeosztást közös megegyezés alapján a kapitány – lényegében a tényleges útitervtől függetlenül – a vitorlástúra teljes időtartamára előre elkészíti. A kormányos szolgálat beosztása olyan, hogy két egymást követő napon senki se legyen ugyanazokban az időszakokban beosztva, így biztosítható, hogy valaki mondjuk ne állandóan a hajó kikötésének idején legyen szolgálatban.

A szolgálat tulajdonképpen a feladatok elvégzéséért való felelősséget jelenti, a beosztástól függetlenül is szabad, lehet, sőt olykor kell is segíteni.

Fontos, hogy a kormányos szolgálat a kormányzáshoz való jogot jelenti (a beosztás szerinti időszakokban – a kapitányon kívül – ezt senki sem vitathatja el Tőletek). A kormányos szolgálat nem kötelező, aki bármilyen okból is nem akarja csinálni, bárkinek szabadon átadhatja (ha úgy alakul, hogy senki sem akar kormányozni, akkor a kapitány fog odaállni, neki kötelező!).

A kikötői manővereket mindig a hajó kapitány végzi.

A hajó kapitánya egyébként mindenkor, állandóan szolgálatban van, bármikor, bármilyen probléma merül fel bármivel (hajóval, hajózással, útitervvel, egymással, egy- és mással kapcsolatban stb.) forduljatok hozzá bizalommal.

Kérdezz: és mi felelünk! A hajó kapitánya az út teljes időtartama alatt minden kérdésetekre megpróbál válaszolni. Menetközben igyekezni fogunk minden szükséges navigációs- és vitorlázás-technikai ismerettel ellátni Benneteket igényeitek szerint.

 

Útvonal: tulajdonképpen bárhova mehetünk, minden az időjárástól, a szélviszonyoktól és a kedvünktől függ. A hajóval egy hét alatt, vérmérséklet függvényében, 150-250 tengeri mérföldet tudunk kényelmesen megtenni. Ennél nagyobb távolságot csak kifejezetten sportosan, éjjeli vitorlázást, hosszú folyamatos meneteket bevállalva lehet teljesíteni – vagy hosszabb időre kell jönni.

Felszerelés: egyénileg. A hajóban szűkös a rakodótér, ezért gondosan válogatott holmit hozzatok. Kényelmesebb több apróbb csomagot elhelyezni, mint egy hatalmas hajókoffert. Ami fontos: szélhatlan és vízhatlan ruházat, két váltás meleg ruharéteg az előbbiek alá, esetleg gumicsizma, sapka és kesztyű is (reméljük, a meleg ruhákra és a csizmára nem lesz szükség).

Mindenkinek legyen legalább két pár lábbelije: egy, amelyiket csak a hajón használ (deck cipő, persze lehet egy könnyű edzőcipő is, lehetőleg olyan, amelyik nem hagy sötét csúszásnyomot a hajón és amiért akkor sem kár ha elázik) és egy (vagy több) másik, amelyiket a parton használ.

Napszemüveg, napkrém, fürdőruha, nap ellen könnyű világos hosszú-ujjas, hosszúszárú cucc. Szemüvegeseknek és napszemüvegeseknek egy rövid valami, amivel a fejükhöz kötik a szemüveget. Megkötő zsinór egyébként a hajón viselt sapkákhoz sem felesleges.

Búvárszemüveg, pipa, uszony.

A hajón nincs ágynemű, csak pokróc (8db) és kispárna (10db). Mindenki hozzon lepedőt és kispárna huzatot, akkor is, ha hálózsákban szeretne aludni! Ha nincs hálózsákod, akkor célszerű még egy paplanhuzatot hozni a pokróchoz – vagy, ha meleg van akkor akár hálózsáknak.

Kihajózás: a hajót ki kell takarítani és tisztára súrolni, pontosan olyan (vagy tisztább) állapotában illik elhagyni a fedélzetet, mint amilyenben birtokba vettétek azt! Ha nincsen semmi extra feladat, ez – különösen, ha sokan vagyunk – kb. 3 órát igénylő feladat.

Fontos: Az utaslistához szükségem van a következő adatokra: név, születési hely, születési idő, útlevél vagy személyi igazolvány száma (nézd meg, érvényes-e az utazáskor is!), lakáscím. Adataitokat lehetőleg ne az utolsó pillanatban, hanem minél hamarabb, legkésőbb az indulást megelőzően egy héttel adjátok meg.

Minden résztvevőnek rendelkeznie kell érvényes (alap) betegség- és balesetbiztosítással. A hajó felelősségbiztosítása ugyan kiterjed a személyzetre is, azonban ez nem fedezi az esetleges orvosi költségeket betegség esetén, ami külföldön akár tetemes is lehet!

 

Néhány szó az időjárásról: nagyon nehéz bármely időpontra előre jósolni, de azért az évek és a túrák hosszú sorozatának tapasztalatai alapján néhány dolog megállapítható. A legfontosabb: rossz idő nincs, csak felhősebb, szelesebb vagy esősebb, mint amire számítottunk! Azonban szerencsére ezek sem tartanak örökké – különösen a nyári hónapokban! Az egyhetes hajótúrának legfeljebb egy részét tudják az időjárási körülmények megzavarni. Ha alkalmazkodunk az aktuális időjárási helyzethez, például a napi úti cél alkalmas megválasztásával, akkor ezekről az időszakokról is kellemes emlékek fognak megmaradni!

Vannak általánosságban elmondható, évszakos sajátosságok is, amelyek segítséget nyújthatnak a megfelelő terminus kiválasztásához.

Az Adriai-tengeren például áprilisban-májusban a víz még meglehetősen hideg, 14-17°C, a szél gyakori, az erősszeles periódusok hosszabbak (3-4 nap). A levegő is még hűvösebb, 15-20°C. Ez az időszak a sportosabbaknak ajánlott. Május végére, a víz felmelegszik, 17-20°C, az időjárás változatos, de a viharos időszakok már rövidebbek. Júniusra a levegő is jelentősen melegebb, már szinte nyárias, 20-27°C. A tavaszi, nyáreleji időszakban a leghosszabbak a nappalok! Az igazi nyár július-augusztusban van. A víz 20-24°C, a levegő 25-35°C. A szél általában napi rendszerességgel fúj, de csak korlátozott ideig, mérsékelt erővel. Nagyobb szélerősség csak a nyári zivatarok idején van, esőt is csak a zivatarfelhők hoznak. Ez az időszak kifejezetten nyaralós, azoknak is ajánlott, akik még sohasem hajóztak a tengeren és tartanak a tengeribetegségtől. Szeptember-október ismét változatos időjárást hoz, de a nyárelőhöz képest ilyenkor a víz melegebb, 18-22°C. A novemberi időjárás már nagyon hasonló az áprilisihoz.

A Grand Tour-ok során persze a Földközi-tenger más tengerrészeire is ellátogatunk, melyek időjárása kismértékben eltérhet az Adriai-tengerétől. Ha ezeken a túrákon vennél részt, akkor feltétlenül kérdezz meg minket a várható időjárás helyi sajátosságairól!

 

bottom of page